ایستا سازه - istasazeh.com

 • امروز سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
 • ایجاد یک حساب
  *
  *
  *
  *
  *
  پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده اند، لازم و ضروری است.
مرور اخبار کوتاه
 • leftlayout Layout
 • rightlayout Layout
 • افزایش اندازه قلم
 • فونت پیشفرض
 • کاهش اندازه قلم
دکل و پایه دوربین مداربسته ( تعاریف ) PDF چاپ نامه الکترونیک

دکل های دوربین از نوع منوپل (تک پایه) بوده و برای نصب دوربین مدار بسته در جهت افزایش بُرد دید دوربین مدار بسته و کاهش دسترسی غیرمجاز و همچنین ایجاد زاویه دید مناسب کاربرد دارند و با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌ های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار است، استفاده می‌شود. ظرفیت باربری این نوع سازه محدود بوده و تنها با جرثقیل نصب می‌شوند، بنابراین در محلی باید نصب شوند که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.

بر اساس مورد استفاده آن در شرایط مختلف اقلیمی ( از نظر میزان شدت وزش باد یا قرار داشتن در کنار مسیر های پر ارتعاش ) و کاربرد آن در جاهای مختلف، بسته به میدان دید مورد نیاز و نیز گاهی بر اساس سلیقه ، در طول های مختلف طراحی و ساخته می شوند. می تواند از جنس آهن با روکش گالوانیزه و یا بدون روکش بوده و یا حتی در شرایطی خاص از آلومینیوم و یا آلیاژهای دیگر استفاده نمود.

در صورت عدم رعایت استانداردهای تعیین شده جهت ساخت ، پایه دوربین دچار لرزش خواهد شد که این لرزش تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر دوربین نصب شده بر روی دکل خواهد گذاشت.

جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ زدگی، این پایه ها معمولاً با گالوانیزه گرم (HOT DEEP GALVANIZED) پوشیده می شوند و یا بنا به سلیقه و سفارش مشتری از رنگ اپوکسی جهت زیباتر شدن و هماهنگی با محیط کاربری دکل استفاده می گردد.

در صورتی که دکل در محیط های غیرمرطوب مورد استفاده قرار گیرد به جای استفاده از دکل های آهنی گالوانیزه که پر هزینه نیز هستند، می توان از دکل هایی که از جنس آهن سیاه ساخته شده اند استفاده نمود ولی باید این نکته را مورد توجه قرار داد که پس از ساخت و قبل نصب آن در محل مورد نظر ، حتماً با روکش ضد زنگ و سپس رنگ مناسب پوشانیده شوند تا از زنگ زدگی و خوردگی آن در اثر گذشت زمان جلوگیری گردد. استفاده از دکل های غیر گالوانیزه با ارتفاع بیشتر از ۴ متر توصیه نمی گردد.

دکل های دوربین معمولاً بصورت ساده و یا نردبان و سبد دار LADDER PLAT FORM جهت سهولت سرویس دوربین ها طراحی ، ساخته و نصب می گردند. دوربین های نظارتی نصب شده بر روی پایه های مرتفع معمولاً بصورت وایرلس اجرا می گردند.

موارد استفاده از دکل دوربین به شرح ذیل می باشد :

1. ساخت پایه جهت نصب دوربین سیستم های امنیتی و نظارتی ( دوربین های اسپید دام ، ثابت و ... ).

2. ساخت پایه جهت نصب دوربین های کنترل مکانیزه محدوده طرح ترافیک ( دکل دوربین ترافیکی ).

3. ساخت پایه جهت نصب دوربین های ثبت تخلف راهنمایی و رانندگی .

 

انواع دکل دوربین مداربسته:

دکل دوربین چند وجهی: این نوع از دکل ها نوع حرفه ای دکل های دوربین مداربسته محسوب می گردند.   دکل های چندوجهی از ترکیب سازه های کوچک جوش داده شده ساخته شده اند که معمولاً قاعده ای  ۶ یا ۸ وجهی دارند. ساختار عمودی دکل به صورت یک مخروط می باشد که مقاومت فیزیکی آن را در مقابل باد و ضربات فیزیکی به شدت افزایش داده و لرزش کمی دارند که بر روی کیفیت تصویر دوربین نصب شده بر آن تاثیر بسزایی دارد. این دکل ها در انواع شکل و ساختارهای مختلف ساخته می شوند و محدودیتی از این نظر ندارند. سکشن ها و دستک ها به صورت فلنج به هم متصل می گردند. هزینه ساخت آنها به مراتب بیشتر از دکل های لوله ای و مکعبی می باشد.

دکل دوربین لوله ای: این نوع از دکل ها عموماً از لوله های سیاه یا گالوانیزه آهنی ساخته می شوند. مقاومت این نوع از دکل ها نسبت به فشارهای فیزیکی و باد، با توجه به شکل شان به مراتب بیشتر از انواع دیگر   می باشد اما لرزش بیشتری نسبت به انواع دیگر دکل دوربین دارند. به علت ساده بودن ساخت آن ، استفاده از این نوع از دکل ها رایج تر بوده و معمولاً تا ارتفاع ۱۰متر نیز ساخته می شوند و نوع ساخت آن معمولاً به شکل L یا به شکل T تا حدی پیچیده تر خواهد بود. سکشن ها به صورت اورلپ به هم متصل می گردند.

دکل دوربین مکعبی: ساخت این نوع از دکل ها، کم هزینه تر بوده و توسط قوطی یا پروفیل های آهنی ساخته می شوند و معمولاً به شکلL  یاT شکل تولید می شوند و به علت مقاومت کمی که نسبت به فشارهای فیزیکی دارند تا ارتفاع بیشتر از ۶ متر ساخته نمی شوند.

دکل دوربین ماژولار: دکل های ماژولار که به دکل های مخابراتی شباهت زیادی دارند در شرایط بادخیز مورد استفاده قرار می گیرند و علیرغم داشتن مقاومت فیزیکی بالا نسبت به وزش باد در مقابل ضربات فیزیکی بسیار آسیب پذیرند.

 

برای طراحی و ساخت دکل و پایه های دوربین نکاتی حائز اهمیت است از قبیل :

·         تعیین ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین

·          تعیین نوع دوربین با توجه موقعیت و اهداف نظارت تصویری

·          تعیین الگوی ظاهری و نوع نمای دکل با توجه به موقعیت بومی محل اجرای سیستم

·          تعیین نوع پوشش رنگ و یا گالوانیزه با توجه مکان نصب

 

اطلاعات تکمیلی در مورد دکل دوربین :

http://www.istasazeh.com/index.php?option=com_content&view=article&id=130&Itemid=149

 http://www.istasazeh.com/index.php?option=com_content&view=article&id=220:1396-07-24-12-08-00&catid=65:1389-07-02-20-57-11&Itemid=120

https://www.aparat.com/v/QuCKj/%D8%AF%DA%A9%D9%84_%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86_%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87_%D9%88_%D8%A7%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D9%85

 

 

برخی از پروژه های انجام شده

تولید دکل منوپل

کاربران آنلاین

website creation

شبکه های اجتماعی

 
 

 
 
 
 
 
 
  

نظر سنجی

نظر شما درباره محتوای سایت